Popis programu
  Úvod
Tento dokument seznamuje s funkcemi a chováním Servant Salamandra. Program byl vytvářen tak, aby jeho ovládání bylo intuitivní, takže by zkušenější uživatelé neměli mít problémy s jeho používáním bez jakékoli nápovědy. Přesto ale doporučujeme i jim prohlédnutí následujícího textu. Získají tak přehled o možnostech programu.

Obsah
Vzhled
Příkazová řádka
Rychlé vyhledávání
Označování souborů a adresářů
Operace se soubory a adresáři
Drag&drop operace a místní nabídky
Prohlížení a editace
Vnitřní prohlížeč
Hledání souborů
Adresářové zkratky
Uživatelská nabídka
Obnovování síťových jednotek
Porovnávání adresářů
Změna velikosti písmen v názvech souborů a adresářů
Používání systémového odpadkového koše
Parametry z příkazové řádky pro Salamand.exe
Další užitečné příkazy
Klávesové zkratky

Vzhled
Hlavní okno Servant Salamandra je rozděleno do tří dalších oken. Dvou sousedních panelů s obsahy adresářů a příkazové řádky umístěné pod nimi. Oba panely jsou dále rozděleny na adresářovou řádku, seznam adresářů a souborů a informační řádku. Pro snazší pochopení si prohlédněte ukázku hlavního okna.

Adresářová řádka obsahuje tlačítko pro volbu disku, aktuální adresář a velikost volného místa na aktuálním disku. Kliknutím levého tlačítka myši na tlačítku pro volbu disku otevřete nabídku dostupných disků a Okolní počítače, pravým tlačítkem zobrazíte místní nabídku pro aktuální adresář. Pokud na aktuálním disku není podporováno automatické sledování změn, objeví se na začátku adresářové řádky vykřičník. Seznam adresářů a souborů obsahuje všechny požadované soubory a adresáře z aktuálního adresáře. Na tento seznam můžete aplikovat filtr a také zvolit jestli chcete zobrazovat systémové a skryté soubory a adresáře. Tento seznam má dva formáty - stručný a podrobný. Ve stručném formátu jsou obsaženy jen názvy souborů a adresářů ve sloupcích (levý panel na ukázce hlavního okna). V podrobném formátu jsou obsaženy všechny informace o souborech a adresářích (pravý panel na ukázce hlavního okna). Informační řádka obsahuje všechny informace o vybraném souboru nebo adresáři.

Před každým názvem v seznamu je pro lepší orientaci malá grafická značka. Existují různé značky pro adresáře, spustitelné soubory, asociované soubory a obyčejné soubory. Sdílené adresáře jsou označeny symbolem podávající ruky. Servant Salamander může také zobrazovat systémové ikony příslušící k danému souboru nebo adresáři (ikony použité Průzkumníkem). Prohlédněte si ukázku hlavního okna se systémovými ikonami.

Ke změně vzhledu slouží nabídky Levý, Nastavení a Pravý, stránka Panely v dialogu Možnosti a dialog Nastavení barev (na stránce Obecné v dialogu Možnosti). Rozdělovací čáru mezi panely je možné umístit tažením myši. Dvojitým kliknutím pak lze přesunout tuto čáru zpět na prostředek.

Příkazová řádka
Přepnutí do příkazové řádky je na klávese Ctrl+Tab. Z příkazové řádky zpět do panelu se dostanete stejnou klávesou nebo klávesou ESC. Do příkazové řádky můžete zadávat pomocné příkazy pro MS-DOS prompt. Příkaz spustíte klávesou Enter. Název vybraného souboru nebo adresáře vložíte do příkazové řádky klávesou Ctrl+Enter. Podobně můžete vložit plný název aktivního adresáře z levého panelu klávesou Ctrl+[ a z pravého panelu klávesou Ctrl+].

Na stránce Obecné v dialogu Možnosti si můžete zvolit, jestli se má okno MS-DOS promptu po ukončení pomocného příkazu zavřít nebo ne. Pokud příkaz spustíte klávesou Alt+Enter, bude tato volba invertována.

Posledních třicet spuštěných příkazů je uloženo v historii příkazové řádky. Pomocí kláves Ctrl+šipka nahoru a Ctrl+šipka dolů lze v této historii listovat. Pokud je aktivní příkazová řádka a potřebujete se přepnout do nějakého adresáře nebo spustit nějaký soubor v panelu, použijte klávesu Shift+Enter nebo klávesu Enter, je-li příkazová řádka prázdná (není v ní co spustit).

Rychlé vyhledávání
V seznamu souborů a adresářů můžete rychle vyhledat požadovaný název. Prostě začněte tento název psát a program vždy vybere první název se zadaným začátkem. K rozšíření takto napsaného textu použijte šipku vpravo. A naopak ke zmenšení použijte šipku vlevo nebo klávesu Backspace. Další resp. předchozí název se zadaným začátkem vyberete šipkou dolů resp. šipkou nahoru. Režim rychlého vyhledávání opustíte klávesou ESC.

Označování souborů a adresářů
Existuje mnoho způsobů, jak označit soubory a adresáře pomocí klávesnice. Klávesou Insert nebo mezerník označíte vybraný soubor nebo adresář. K označení resp. odznačení jmen pomocí masky použijte plus resp. minus na numerické klávesnici (případně Ctrl+rovnítko resp. Ctrl+minus pokud nemáte numerickou klávesnici). Masky můžou obsahovat obvyklé náhradní znaky - '*' pro žádný nebo několik libovolných znaků a '?' pro jeden libovolný znak. Takže masce '*a?*' budou odpovídat názvy, které obsahují znak 'a' následovaný alespoň jedním znakem. Klávesou krát z numerické klávesnice invertujete označení (označené soubory budou odznačeny a naopak). Na stránce Obecné v dialogu Možnosti je možné zvolit jestli chcete do hromadného označování a odznačování zahrnout i adresáře. Klávesu Ctrl+numerické krát použijte pro označení/odznačení všech souborů a adresářů (výhodné k potlačení veškerého označení).

Zároveň existuje mnoho způsobů, jak označit soubory a adresáře pomocí myši. Levým tlačítkem myši s použitím klávesy Shift můžete označit skupinu souborů a adresářů. Jednoduše vyberte první jméno ze skupiny a pak klikněte na posledním. Jeden soubor nebo adresář lze vybrat kliknutím levého tlačítka myši se stisknutou klávesou Ctrl. Pravé tlačítko myši se používá jak pro označování, tak pro zobrazování místních nabídek. Na stránce Systém v dialogu Možnosti je zvolené, která z těchto akcí má přednost. Tu druhou pak vyvoláte pravým tlačítkem myši se stisknutou klávesou Ctrl. Pravým tlačítkem myši označíte soubor nebo adresář, na který jste kliknuli. Skupinu souborů a adresářů označíte stisknutím pravého tlačítka myši na prvním, jeho tažením a puštěním na posledním ze skupiny. Nebo kliknutím pravého tlačítka myši na prvním a dalším kliknutím na posledním ze skupiny se zároveň stisknutou klávesou Shift.

Operace se soubory a adresáři
Pro práci se soubory a adresáři můžete použít standardní Windows operace se schránkou. To znamená, že můžete vyjímat (Ctrl+X), kopírovat (Ctrl+C), vkládat (Ctrl+V) a vkládat zástupce souborů a adresářů. Zároveň ale také můžete použít standardní MS-DOSové způsoby práce se soubory a adresáři. Klávesou F2 přejmenujete vybraný soubor nebo adresář. Klávesou F5 nakopírujete označené soubory a adresáře. Na stránce Obecné v dialogu Možnosti si můžete zvolit, jestli se má při kopírování z CD-ROM automaticky odstraňovat atribut jen pro čtení. Klávesou F6 přesunete označené soubory a adresáře. Označené soubory a adresáře odstraníte klávesou F8 nebo klávesou Delete (pokud není aktivní příkazová řádka). Pokud s klávesou F8 nebo Delete ještě stisknete klávesu Shift, dojde ke změně způsobu odstraňování (pokud Delete odstraňuje přímo, Shift+Delete bude vyhazovat do koše a naopak). Klávesou Ctrl+F2 změníte atributy, datum a čas označených souborů a adresářů. Klávesou F7 vytvoříte nový adresář. Na discích s NTFS formátem můžete také komprimovat a dekomprimovat soubory a adresáře.

Aktuální adresář ve druhém panelu je automaticky nabízen jako cílový pro operace kopírování a přesunu. Kromě cílového adresáře si můžete také zvolit masku operace. Tyto masky mohou obsahovat náhradní znaky - '*' pro zbytek jména nebo přípony a '?' pro jeden znak. Takže operační maska 'new_*.???' bude vytvářet názvy, které budou začínat na 'new_' následované zbytkem jména (od pátého znaku k oddělovači přípony) a končit na '.' následované třemi znaky z původní přípony. Operační masky jsou obvykle používány k jednoduším operacím jako např. záměna přípony skupiny označených souborů (pro záměnu .htm za .html použijte masku '*.html').

Operace pracující s mnoha soubory a adresáři jsou časově náročné. Proto zde existuje možnost minimalizace Servant Salamandra v průběhu těchto operací. Stav operace je pak zobrazován v liště aplikací. Na stránce Obecné v dialogu Možnosti si můžete vybrat, jestli chcete být upozorněni zvukovým signálem na ukončení operace.

Drag&drop operace a místní nabídky
Soubory a adresáře můžete tahat ze Servant Salamandra do ostatních aplikací nebo jen uvnitř mezi panely. Také můžete tahat soubory a adresáře z jiných aplikací do Servant Salamandra. Během tažení jsou použity standardní tvary kurzorů, takže by jste měli snadno rozlišit mezi kopírováním, přesunem a vytvářením zástupců. Pro výběr požadované akce použijte různé kombinace kláves Shift a Ctrl.

Pravé tlačítko myši se používá jak pro označování, tak pro zobrazování místní nabídky. Na stránce Systém v dialogu Možnosti je zvolené, která z těchto akcí má přednost. Tu druhou pak vyvoláte pravým tlačítkem myši se stisknutou klávesou Ctrl. Místní nabídky jsou zobrazovány pro skupinu označených souborů a adresářů nebo pro vybraný soubor nebo adresář, pokud není nic označené. Klávesou Shift+F10 otevřete místní nabídku z klávesnice.

Prohlížení a editace
Klávesou F3 vyvoláte prohlížeč s vybraným souborem. Klávesou Alt+F3 spustíte náhradní prohlížeč s vybraným souborem. Klávesou F4 otevřete editor s vybraným souborem. Klávesou Shift+F4 vyvoláte editor s novým souborem. Na stránce Prohlížeč/Editor v dialogu Možnosti je zadáno, jaký prohlížeč a jaký editor se má používat. Na této stránce je také určeno, jestli se mají prohlížeči a editoru předávat dlouhé názvy souborů (to je nutné zakázat v případě, že používáte nějaký MS-DOS prohlížeč nebo editor).

Vnitřní prohlížeč
Otevřít vybraný soubor ve vnitřním prohlížeči můžete buď klávesou F3 nebo klávesou Alt+F3 (záleží na nastavení). Existují dva módy prohlížení - hexadecimální (klávesa F4 v prohlížeči) a textový (klávesa F5 v prohlížeči). V hexadecimálním módu jsou řádky po 16 bytech zobrazené jak hexadecimálně, tak jako znaky. V textovém režimu je každá řádka zakončená znakem konce řádku. Které konce řádků se mají uvažovat lze zvolit v dialogu Možnosti v okně vnitřního prohlížeče. V toto dialogu je rovněž zadána šířka tabelátoru. Zobrazený text lze označit stisknutím, tažením a puštěním levého tlačítka myši. Označený text můžete kopírovat do schránky, klávesou F7 hledat zadaný text a klávesami F6 resp. Shift+F6 hledat další resp. předchozí výskyt tohoto textu. Podrobnosti k hledání naleznete v odstaveci
Hledání souborů.

Hledání souborů
Klávesou Alt+F7 otevřete dialog Hledat soubory. V něm si vyberete kritéria hledání a pak již můžete spustit samotné vyhledávání tlačítkem Hledej. Vyhledávací kritéria zahrnují prohledávané cesty včetně masek, obsažený text a pokročilá vyhledávací kritéria. Každý nalezený soubor bude ležet na jedné ze zadaných prohledávaných cest, bude odpovídat příslušné masce, bude obsahovat požadovaný text a bude odpovídat pokročilým vyhledávacím kritériím. Tyto kritéria můžete zadat v dialogu Pokročilých kritérií (otevřete ho tlačítkem Pokročilé). Zahrnují požadované atributy souboru (každý atribut má jedno zatržítko s následujícím významem - nezatrženo = nesmí mít, zatrženo = musí mít a třetí stav = nezáleží na něm). Dále zahrnují požadovanou velikost souboru (musí být menší, větší nebo rovna zvolené velikosti) a požadovaný čas posledního zápisu (musí být starší, novější nebo stejně starý jako zvolená hodnota). Měňte jen kritéria, která chcete použít, ostatní jsou standardně v nepoužitém stavu.

Hledání můžete předčasně zastavit klávesou ESC nebo tlačítkem Stop. Během i po skončení vyhledávání lze používat příkazy uživatelské nabídky, prohlížet a editovat nalezené soubory (klávesami F9, F3, F4). Dále můžete spouštět nalezené soubory (případně příslušnou asociaci) klávesou Enter nebo dvojitým kliknutím levým tlačítkem myši. Po skončení hledání je možné tlačítkem Ukázat předvést nalezený soubor v aktuálním panelu (nastaví se příslušný adresář a vybere se nalezený soubor).

Rozsáhlá prohledávání jsou časově náročná. Proto zde existuje možnost minimalizace Servant Salamandra v průběhu vyhledávání. Počet nalezených souborů je pak zobrazován v liště aplikací. Na stránce Obecné v dialogu Možnosti určíte, jestli chcete být upozorněni zvukovým signálem na ukončení hledání.

Obsažený text lze zadat dvěma způsoby, a to obyčejným textovým výrazem a výrazem regulárním (zatržen regulární výraz). Obyčejný textový výraz se zadává buď v textovém módu nebo v módu hexadecimálním (zatržen hexadecimální mód). Textový mód je zřejmý a hexadecimální mód slouží k zadání hledaného textu znak po znaku v hexadecimálních číslech. Při tomto zadání lze vložit také normální text, ten pak ale musí být ohraničen dvojitými úvozovkami nahoře. Takže pokud zadáte '01 02 "text" 00', půjde o text se sedmi znaky. Regulární výrazy jsou mnohem mocnější než obyčejné textové výrazy, umožňují hledat texty, které mají vybrané vlastnosti. Mezi tyto vlastnosti patří "text začíná na začátku řádky", "text končí na konci řádky", "text má jistou předponu a jisté zakončení", "text je jedno z množiny zadaných slov", "text obsahuje jen znaky z jisté množiny znaků (např. číslice)" atd. Pokud pro hledání zvolíme regulární výraz, bude nalezen takový text, který je srovnatelný s tímto výrazem (splňuje všechny zadané vlastnosti).

Stručný přehled regulárních výrazů:

Následující kompletní popis regulárních výrazů je převzat z dokumentace knihovny REGEXP, výborné práce Henryho Spencera.

SYNTAXE REGULÁRNÍCH VÝRAZŮ
Regulární výraz se skládá z větví regulárního výrazu (dále jen RV) oddělených '|' (spojka "nebo"), počet větví RV je větší nebo roven nule. Regulární výraz je srovnatelný s každým textem, který je srovnatelný s některou z obsažených větví RV.

Větev RV se skládá z částí RV, které na sebe navazují a jejich počet je větší nebo roven nule. Větev RV je srovnatelná s textem, jehož první část je srovnatelná s první částí RV, druhá část je srovnatelná s druhou částí RV a tak dále.

Část RV je atom RV případně následovaný '*', '+' nebo '?'. Atom RV následovaný '*' je srovnatelný s textem vzniklým 0 nebo více opakováními textu srovnatelného s atomem RV. Atom RV následovaný '+' je srovnatelný s textem vzniklým 1 nebo více opakováními textu srovnatelného s atomem RV. Atom RV následovaný '?' je srovnatelný s prázdným textem nebo textem srovnatelným s atomem RV.

Atom RV je regulární výraz v kulatých závorkách (tento atom RV je srovnatelný s textem, který je srovnatelný s regulárním výrazem v závorkách), množina RV (viz dále), '.' (tento atom RV je srovnatelný s jedním libovolným znakem), '^' (tento atom RV je srovnatelný s prázdným textem na začátku řádky), '$' (tento atom RV je srovnatelný s prázdným textem na konci řádku), '\' následovaný libovolným znakem (tento atom RV je srovnatelný se znakem, který následuje '\') nebo libovolný znak, který nemá přiřazen speciální význam (tento atom RV je srovnatelný s tímto znakem).

Množina RV je množina znaků uzavřených do hranatých závorek. Množina RV je normálně srovnatelná s každým obsaženým znakem. Pokud ovšem množina v '[]' začíná '^', je vzniklá množina RV srovnatelná naopak s každým neobsaženým znakem. Pokud jsou dva znaky v množině odděleny '-', jde o zkrácený zápis intervalu ASCII znaků (např. '[0-9]' je tedy srovnatelný se každou dekadickou číslicí). Pokud chcete do množiny dostat znak ']', dejte ho na první pozici za '[' (tedy např. '[]]'), případně ještě za '^' (tedy např. '[^]]'). Pokud chcete do množiny dostat znak '-', dejte ho na poslední pozici.

MNOHOZNAČNOST
Pokud je regulární výraz srovnatelný se dvěma různými částmi textu, srovná se s tím, který začíná dříve. V případě, že oba začínají na stejné pozici, ale mají různou délku nebo mají stejnou délku, ale byli srovnány různým způsobem, vše se komplikuje, viz následující.

Obecně jsou varianty v seznamu větví RV probírány v pořadí zleva doprava, varianty pro '*', '+' a '?' jsou probírány od nejdelších k nejkratším, vnořené konstrukce jsou probírány od vnějších k vnitřním a navazující konstrukce jsou probírány zleva doprava. Text je srovnán podle první vyhovující varianty.

Například '(ab|a)b*c' je srovnatelný s 'abc' dvěma způsoby. Na začátku je možné zvolit mezi 'ab' a 'a'. Bude použito 'ab', protože je první a vede k úspěšnému konci. Zbývající 'c' je srovnáno takto: 'b*' je srovnáno s prázdným textem a 'c' je srovnáno s 'c'.

Ve speciálním případě, kdy nebude v regulárním výrazu použito '|' a bude zde právě jeden znak '*', '+' nebo '?', dojde k srovnání nejdelšího srovnatelného textu. Takže 'ab*' v 'xabbbby' bude srovnáno s 'abbbb'. Všimněte si ale, že 'ab*' v 'xabyabbbz' bude srovnáno s 'ab', které začíná dříve než 'abbb' (pořadí rozhoduje na prvním místě).

Adresářové zkratky
Adresářové zkratky jsou používány k urychlení přístupu do frekventovaných adresářů. Těchto zkratek může být až deset. Klávesami Shift+Ctrl+číslo (0 až 9) se definují a klávesami Ctrl+číslo (0 až 9) se používají - změní cestu v aktuálním panelu na definovaný adresář. Adresářové zkratky můžete prohlížet a použít také z menu Příkazy/Jdi na adresářovou zkratku. Dále je lze také editovat na stránce Adresářové zkratky v dialogu Možnosti.

Uživatelská nabídka
Každá položka uživatelské nabídky obsahuje název, příkaz a spouštěcí vlastnosti. Názvy položek jsou zobrazeny v dialogu Uživatelská nabídka. Příkaz bude spuštěn při výběru položky. Příkazy mohou obsahovat proměnné, které budou nahrazeny před samotným spuštěním. Tyto proměnné jsou části plných názvů označených souborů:

  • %d - disk (např. 'c:')
  • %p - cesta s dlouhými názvy (např. '\Program Files\Microsoft Internet\')
  • %h - cesta se zkrácenými názvy (např. '\PROGRA~1\MICROS~1\')
  • %f - dlouhý název souboru (např. 'read this file.txt')
  • %s - zkrácený název souboru (např. 'READTH~1.TXT')
  • %% - znak '%' (pokud potřebujete použít znak '%' v příkazu)
  • Spouštěcí vlastnosti slouží k rozhodnutí, jak daný příkaz provést. Existují tyto možnosti - přímé spuštění a spuštění přes MS-DOS prompt (s nebo bez zavření okna MS-DOS promptu po ukončení příkazu). Přímé spouštění je dobré pro aplikace pro Windows. Spouštění přes MS-DOS prompt se používá pro konzolové aplikace se zajímavým výstupem nebo pro spouštění kolon (přesměrovaný vstup nebo výstup, roury atd.).

    Uživatelskou nabídku vytvoříte na stránce Uživatelská nabídka v dialogu Možnosti. Tato stránka je trochu složitější. Jsou zde tlačítka pro přidání, změnu a odstranění položek uživatelské nabídky. Vybraná položka je rozdělena do názvu, příkazu a spouštěcích vlastností. Po změně těchto rozdělených dat je nutné použít tlačítko Změnit, aby došlo ke změně položky uživatelské nabídky. Pořadí položek změníte klávesami Ctrl+šipka nahoru a Ctrl+šipka dolů na posouvané položce uživatelské nabídky.

    Klávesou F9 v panelech a dialogu Hledat soubory otevřete dialog Uživatelská nabídka, ve kterém je zobrazen seznam položek uživatelské nabídky.

    Obnovování síťových jednotek
    Pokud je během přihlašování do systému síťová jednotka nepřístupná, je systémem dočasně zablokovaná. Obnovit ji můžete tak, že v některém panelu změníte disk na příslušnou síťovou jednotku klávesou Alt+F1 nebo Alt+F2. Pokud se síťová jednotka stane nepřístupnou až během práce a pokusíte se ji použít, může trvat poměrně dlouhou dobu, než systém ohlásí chybu. V tomto případě stačí použít klávesu ESC a Servant Salamander bude pokračovat v běhu (čekání na výsledek operace poběží dál v jiném vlákně).

    Porovnávání adresářů
    V nabídce Příkazy je položka Porovnat adresáře. Tento příkaz porovnává obsahy aktuálních adresářů v levém a pravém panelu. Po provedení příkazu budou v obou panelech označeny soubory, které jsou navíc nebo jsou novější nebo větší.

    Změna velikosti písmen v názvech souborů a adresářů
    V nabídce Soubory je položka Měnit velikost písmen. Tento příkaz umožnuje změnit velikosti písmen v názvech souborů a adresářů (volitelně i včetně podadresářů) na malé, velké a velké počáteční písmena. Tato služba je použitelná při přechodech ze souborového systému, který nerozlišuje velikosti písmen na systém, který je naopak rozlišuje (např. UNIX).

    Používání systémového odpadkového koše
    Můžete zvolit vyhazování souborů a adresářů do systémového odpadkového koše. Výhodou tohoto odstraňování je, že tyto soubory a adresáře lze po smazání obnovit. Do koše můžete vyhazovat všechny soubory a adresáře nebo jen ty soubory, jež odpovídají alespoň jedné ze zadaných masek. Zadáním těchto masek rozlišíte mezi důležitými soubory (např. vaše textové dokumenty nebo zdrojové kódy) a soubory, které snadno získáte z jiných zdrojů (např. spustitelné soubory, knihovny nebo systémové soubory). Všechny tyto vlastnosti nastavíte na stránce Systém v dialogu Možnosti.

    Parametry z příkazové řádky pro Salamand.exe
    Aktuální adresáře v panelech po spuštění Servant Salamandera můžete zadat jako první a druhý parametr spustitelného souboru Salamand.exe. Tedy 'Salamand.exe "C:\Program Files" D:\' spustí Servant Salamandera s "C:\Program Files" v levém panelu a "D:\" v pravém panelu.

    Další užitečné příkazy
    Podrobné informace o aktuálním disku nebo síťové jednotce získáte spuštěním příkazu Informace o disku z nabídky Příkazy. Pokud se změní typy souborů, je třeba obnovit zaznámy o těchto typech v Servant Salamandru. To je možné provést buď novým nastartováním Servant Salamandra nebo spuštěním příkazu Znovu načíst typy souborů z nabídky Příkazy. Zvláštní složky jako např. Tento počítač, Koš, Ovládací panely nebo Okolní počítače otevřete přímo ze Salamandera pomocí nabídky Otevření složky v nabídce Příkazy.

    Klávesové zkratky
    V Servant Salamandru je mnoho klávesových zkratek. Ty mohou urychlit vaši práci se soubory a adresáři. Všechny funkce najdete také v nabídkách, kde jsou zobrazeny také klávesové zkratky.

    • Alt+F1 - změna disku v levém panelu
    • Alt+F2 - změna disku v pravém panelu
    • Shift+Ctrl+A, ..., Shift+Ctrl+Z - změna disku v aktuálním panelu na A:, ..., Z:
    • Insert - označení vybraného souboru nebo adresáře v aktuálním panelu
    • Mezerník - označení vybraného souboru nebo adresáře v aktuálním panelu
    • Numerické plus - označení odpovídajících souborů a adresářů v aktuálním panelu
    • Numerické minus - odznačení odpovídajících souborů a adresářů v aktuálním panelu
    • Numerické krát - invertování označení souborů a adresářů v aktuálním panelu
    • Ctrl+numerické krát - označení/odznačení všech souborů a adresářů
    • Numerické lomeno - otevření nového MS-DOS promptu
    • F5 - kopírování označených souborů a adresářů
    • F6 - přesunutí označených souborů a adresářů
    • F7 - vytvoření podadresáře v aktuálním adresáři
    • F8 - odstranění označených souborů a adresářů
    • Delete - jen v panelech, odstranění označených souborů a adresářů
    • F2 - přejmenování vybraného souboru nebo adresáře
    • Ctrl+F2 - změna vlastností označených souborů a adresářů
    • Ctrl+F7 - změna velikosti písmen v názvech označených souborů a adresářů
    • Backspace - jen v panelech - přechod do vyššího adresáře v aktuálním panelu
    • Ctrl+PageUp - přechod do vyššího adresáře v aktuálním panelu
    • Ctrl+\ - přechod do kořenového adresáře v aktuálním panelu
    • Ctrl+Backspace - v panelech - přechod do kořenového adresáře
    • Ctrl+Backspace - v příkazové řádce - výmaz slova vlevo
    • Alt+Enter - jen v panelech, zobrazení vlastností vybraného souboru nebo adresáře
    • Ctrl+Enter - vložení názvu vybraného souboru nebo adresáře do příkazové řádky
    • Ctrl+[ - vložení plného názvu aktuálního adresáře v levém panelu do příkazové řádky
    • Ctrl+] - vložení plného názvu aktuálního adresáře v pravém panelu do příkazové řádky
    • Ctrl+Shift+Enter - vložení plného názvu aktuálního adresáře v aktuálním panelu do příkazové řádky
    • Ctrl+šipka nahoru - jen v příkazové řádce - listování v historii příkazů zpět
    • Ctrl+šipka dolů - jen v příkazové řádce - listování v historii příkazů dopředu
    • Shift+Enter - jen v příkazové řádce - stejná funkce jako klávesa Enter v panelech
    • F9 - otevře dialog Uživatelská nabídka
    • Alt+F7 - otevře dialog Hledat soubory
    • Ctrl+F9 - ruční obnova obsahu aktuálního panelu
    • Alt+F10 - spočítá souhrnou velikost označených souborů a adresářů
    • Shift+F10 - otevře místní nabídku pro označené soubory a adresáře
    • Shift+F7 - změna aktuálního adresáře
    • Ctrl+F1 - zobrazení dialogu Informace o disku
    • Ctrl+F10 - porovnání adresářů
    • Ctrl+F12 - výběr filtru pro aktuální panel
    • Ctrl+F3 - řazení souborů v aktuálním panelu podle názvu
    • Ctrl+F4 - řazení souborů v aktuálním panelu podle přípony
    • Ctrl+F5 - řazení souborů v aktuálním panelu podle data
    • Ctrl+F6 - řazení souborů v aktuálním panelu podle velikosti
    • F3 - otevření prohlížeče s vybraným souborem
    • Alt+F3 - otevření náhradního prohlížeče s vybraným souborem
    • F4 - otevření editoru s vybraným souborem
    • Shift+F4 - otevření prohlížeče s novým souborem
    • F11 - otevření dialogu Připojení síťové jednotky
    • F12 - otevření dialogu Odpojení síťové jednotky
    • Shift+Ctrl+0, ..., Shift+Ctrl+9 - definuje adresářovou zkratku 0, ..., 9
    • Ctrl+0, ..., Ctrl+9 - změní aktuální adresář dle adresářové zkratky 0, ..., 9
    • Ctrl+Alt+0, ..., Ctrl+Alt+9 - změní aktuální adresář v druhém panelu dle adresářové zkratky 0, ..., 9
    • Ctrl+C - kopírování označených souborů a adresářů do schránky
    • Ctrl+X - vyjmutí označených souborů a adresářů do schránky
    • Ctrl+V - vložení souborů a adresářů ze schránky do aktuálního adresáře
    • Ctrl+A - označení/odznačení všech souborů a adresářů
    • Ctrl+R - ruční obnova obsahu aktuálního panelu
    • Ctrl+L - zobrazení dialogu Informace o disku
    • Ctrl+Q - spočítá souhrnou velikost označených souborů a adresářů
    • Ctrl+F - otevře dialog Hledat soubory
    • Ctrl+U - prohození panelů

    Vaše komentáře a návrhy zasílejte na:
    P.Solin@sh.cvut.cz.
    Nejnovější verzi tohoto dokumentu naleznete na našich stránkách.

    Poslední úpravy: 15. března 1998